Competition Results 2019 Scotland Festival

Dance Trophy Winners – Scotland CT – 10/13/2019

hrule

Primary

16 Pas de Basque
1st David May
2nd Evelyn Taylor
3rd Lily Jolicoeur
4th Emily Benson

Pas de Basque & High Cuts
1st David May
2nd Evelyn Taylor
3rd Lily Jolicoeur
4th Emily Benson

Fling
1st David May
2nd Evelyn Taylor

Sword
1st Evelyn Taylor

Beginner – 9 & Under

Lilt
1st Willow Nembhard
2nd Annalise Floyd
3rd Stella Weddell

Flora
1st Willow Nembhard
2nd Annie Floyd
3rd Stella Weddell

Fling
1st Willow Nembhard
2nd Stella Weddell
3rd Annie Floyd

Sword
1st Willow Nembhard
2nd Annie Floyd
3rd Caroline Benson

Seann Truibhas
1st Annie Floyd
2nd Willow Nembhard
3rd Stella Weddell

Trophy: Willow Nembhard

Beginner – 10 & Over

Lilt
1st Julia LoPresti
2nd Elizabeth Kozachek
3rd Piper Weddell
4th Evelyn Porter

Flora
1st Julia LoPresti
2nd Elizabeth Kozachek
3rd Piper Weddell
4th Evelyn Porter

Fling
1st Elizabeth Kozachek
2nd Piper Weddell
3rd Calla Giuliano

Sword
1st Piper Weddell
2nd Julia LoPresti
3rd Elizabeth Kozachek
4th Evelyn Porter

Seann Truibhas
1st Piper Weddell
2nd Julia LoPresti
3rd Elizabeth Kozachek
4th Evelyn Porter

Trophy: Piper Weddell

Most Promising Beginner: Annie Floyd

 

hrule

Novice

Lilt
1st Lexi Hausmann
2nd Caroline Ambrosius
3rd Peyton Sutherland
4th Megan Snyder

Flora
1st Lexi Hausmann
2nd Caroline Ambrosius
3rd Megan Snyder
4th Peyton Sutherland

Fling
1st Caroline Ambrosius
2nd Lexi Hausmann
3rd Megan Snyder
4th Ella O’Hare

Sword
1st Lexi Hausmann
2nd Caroline Ambrosius
3rd Peyton Sutherland
4th Megan Snyder

Seann Truibhas
1st Lexi Hausmann
2nd Caroline Ambrosius
3rd Peyton Sutherland
4th Megan Snyder

Trophy: Caroline Ambrosius

 

Intermediate

Jig
1st Keira Sullivan
2nd Isabel Ewing
3rd Fallon Sutherland

Lilt
1st Isabel Ewing
2nd Mallory Eberz
3rd Seraphina Cranson

Flora
1st Seraphina Cranson
2nd Mallory Eberz
3rd Keira Sullivan

Fling
1st Isabel Ewing
2nd Mallory Eberz
3rd Seraphina Cranson

½ Tulloch
1st Mallory Eberz
2nd Keira Sullivan
3rd Fallon Sutherland

Trophy: Isabel Ewing

 

Premier 15 & Under

Jig
1st Camille Campbell
2nd Audrey Davies
3rd Elizabeth Eberz
4th Autumn Nembhard

Lilt
1st Camille Campbell
2nd Audrey Davies
3rd Elizabeth Eberz
4th Autumn Nembhard

Blue Bonnets
1st Camille Campbell
2nd Audrey Davies
3rd Elizabeth Eberz
4th Autumn Nembhard

Fling
1st Camille Campbell
2nd Elizabeth Eberz
3rd Autumn Nembhard
4th Hannah Bopp

½ Tulloch
1st Autumn Nembhard
2nd Camille Campbell
3rd Audrey Davies
4th Elizabeth Eberz

Trophy: Camille Campbell

hrule

Premier 16 & Over

Jig
1st Heather Bremmer
2nd Mackenzie Tawa
3rd Cat Hanks
4th Kay Burr

Lilt
1st Heather Bremmer
2nd Mackenzie Tawa
3rd Cat Hanks
4th Kay Burr

Blue Bonnets
1st Heather Bremmer
2nd Mackenzie Tawa
3rd Cat Hanks
4th Kay Burr

Fling
1st Heather Bremmer
2nd Mackenzie Tawa
3rd Molly May
4th Cat Hanks

½ Tulloch
1st Heather Bremmer
2nd Mackenzie Tawa
3rd Cat Hanks
4th Molly May

Trophy: Heather Bremner

Premier Dancer of the Day: Camille Campbell

 

 

hrule