Competition Results 2016 Scotland Festival

Dance Trophy Winners – Scotland CT – 10/9/2016

hrule

Primary

16 Pas de Basque
1st  Ella O’Hare
2nd Brittney Ferrick
3rd Elizabeth Covey
4th Maisie Sprague

Pas de Basque & High Cuts
1st Brittney Ferric
2nd Ella O’Hare
3rd Maisie Sprague
4th Hayley McGarry

Sword
1st Brittney Ferrick

 

Beginner – 8 & Under

Lilt
1st Iluka Horn
2nd Audrey Davies
3rd Mallory Eberz

Fling
1st Audrey Davies
2nd Iluka Horn
3rd Mallory Eberz

Sword
1st Iluka Horn
2nd Mallory Eberz
3rd Keira Sullivan

Seann Truibhas
1st Keira Sullivan
2nd Iluka Horn
3rd Mallory Eberz

Trophy: Iluka Horn

Beginner – 9 – 16 Years

Lilt
1st Mairi Cumming
2nd Veda Horn
3rd Zoe Welts

Fling
1st Mairi Cumming
2nd Zoe Welts
3rd Veda Horn

Sword
1st Mairi Cumming
2nd Alice Van Vugt
3rd Veda Horn

Seann Truibhas
1st Mairi Cumming
2nd Veda Horn
3rd Alice Van Vugt

Trophy: Mairi Cumming

Beginner -17 and Over

Lilt
1st Jessica Kittel
2nd Meaghan Priestley
3rd Analisa Robertson

Fling
1st Jessica Kittel
2nd Meaghan Priestley
3rd Bonnie Greene

Sword
1st Jessica Kittel
2nd Meaghan Priestley
3rd Analisa Robertson

Seann Truibhas
1st Jessica Kittel
2nd Meaghan Priestley
3rd Bonnie Greene

Trophy: Jessica Kittel

Most Promising Beginner

Veda Horn

hrule

Novice

Lilt
1st Camille Campbell
2nd Molly May
3rd Nuria Dakake

Flora
1st Mairi Morrison
2nd Camille Campbell
3rd Molly May

Fling
1st Camille Campbell
2nd Nuria Dakake
3rd Paige Mattis

Sword
1st Molly May
2nd Camille Campbell
3rd Nuria Dakake

Seann Truibhas
1st Camille Campbell
2nd Nuria Dakake
3rd Molly May

Trophy: Camille Campbell

Intermediate

Jig
1st Cailin Mignosi
2nd Lauren MacKinnon
3rd Julia Mahoney
4th Charlotte Stone

Lilt
1st Julia Mahoney
2nd Jade Small
3rd Mackenzie Sprague
4th Cailin Mignosi

Flora
1st Julia Mahoney
2nd Charlotte Stone
3rd Lauren MacKinnon
4th Jade Small

Barracks
1st Jade Small
2nd Mackenzie Sprague
3rd Charlotte Stone
4th Julia Mahoney

Seann Truibhas
1st Julia Mahoney
2nd Jade Small
3rd Cailin Mignosi
4th Mackenzie Sprague

Trophy: Julia Mahoney

hrule

Premier 13 & Under

Jig
1st Reese Mackey
2nd Ciara Peyton
3rd April Samuels
4th Elizabeth Eberz

Lilt
1st Reese Mackey
2nd Ciara Peyton
3rd April Samuels
4th Erika Bopp

Earl
1st Reese Mackey
2nd April Samuels
3rd Ciara Peyton
4th Elizabeth Eberz

Barracks
1st Reese Mackey
2nd Ciara Peyton
3rd April Samuels
4th Erika Bopp

Seann Truibhas
1st Reese Mackey
2nd Ciara Peyton
3rd April Samuels
4th Erika Bopp

Trophy: Reese Mackey

Premier 14 – 16 years

Jig
1st Annie Reinl
2nd Maiah Seul
3rd Cora Mahoney
4th Abby Sptzig
5th Heather MacKinnon
6th Rachel Gow

Lilt
1st Cora Mahoney
2nd Abby Sptzig
3rd Maiah Seul
4th MacKenzie Tawa
5th Annie Reinl
6th Rachel Gow

Earl
1st Abby Sptzig
2nd Cora Mahoney
3rd MacKenzie Tawa
4th Megan Green
5th Annie Reinl
6th Maiah Seul

Barracks
1st Abby Sptzig
2nd Cora Mahoney
3rd Rachel Gow
4th MacKenzie Tawa
5th Maiah Seul
6th Megan Green

Seann Truibhas
1st Abby Sptzig
2nd Cora Mahoney
3rd Mackenzie Tawa
4th Samantha Ritchie
5th Megan Green
6th Rachel Gow

Trophy: Abby Sptzig

Premier 17 & Over

Jig
1st Victoria Tawa
2nd Daniel Carr
3rd Aquila Gibbons
4th Nicola Able
5th Marielle Webster

Lilt
1st Daniel Carr
2nd Victoria Tawa
3rd Aquila Gibbons
4th Sarah Hynd
5th Nicola Able

Earl
1st Victoria Tawa
2nd Daniel Carr
3rd Aquila Gibbons
4th Nicola Able & Marielle Webster

Barracks
1st Daniel Carr
2nd Victoria Tawa
3rd Aquila Gibbons
4th Sarah Hynd
5th Devon Spencer

Seann Truibhas
1st Aquila Gibbons
2nd Daniel Carr
3rd Victoria Tawa
4th Nicola Able
5th Marielle Webster

Trophy: Daniel Carr

Dancer of the Day

Daniel Carr

hrule